pondělí 17. ledna 2011

O škole

(2. srpna 2010 - leden 2011)

Když už jsem se po dlouhé době konečně rozhodla napsat příspěvek, tak ať je to aspoň pro někoho užitečné a informativní.

Už je tomu skoro půl roku, co jsem opět začala "studovat". S pomocí agentury jsem se rozhodla pro studium turismu na Bridge business college (Kent street, v centru města). Agentura mi původně nabídla tři školy v různých cenových kategoriích. Dalo by se říci, že výše ceny se rovná kvalitě školy. Já jsem se rozhodla pro Bridge proto, že si mohu sestavit vlastní rozvrh, a nemusím tak chodit do školy každý den (oproti těm ostatním, kam se vyžadovalo chodit každý den).

Na této škole je možné získat diplom (dvouleté studium) a nebo tzv. certifikát III. (roční studium). Studium je rozděleno na termy (jeden term má šest týdnů) a po třech termech je možné si vzít šest týdnů prázdnin (prázdniny se platí stejně jako studium). Školu je možné platit po třech měsících (tzn. dva termy) tj. 1300 AUD, přičemž se na začátku platí ještě zápisné 150 AUD. Já jsem se rozhodla pro studium certifikátu III., takže jsem díky tomu obdržela víza na rok. Je třeba také zmínit, že pro studium tohoto typu školy je Česká republika stále ve druhém levelu (ne jako u studia angličtiny v levelu 1), což znamená, že se musí prokazovat finanční krytí na první rok studia.

Na začátku jsem zmínila studovat v uvozovkách proto, protože se o žádné moc velké studium nejedná. Obsah učiva by se dal přirovnat k naší střední nebo vyšší odborné škole. Každý term si musíte povinně zvolit čtyři předměty, které se později už neopakují a téměř na každý předmět máte i jiného učitele. Jeden předmět trvá tři hodiny a mezi každým předmětem je hodinová pauza. Například mně se na začátku podařilo chodit do školy jen dva dny, a to tak, že jeden den celý (od 9hod do 20hod) a druhý den jen do dvanácti. Momentálně chodím kvůli práci třikrát týdně.
Výuka probíhá tak, že učitel přednáší a poté si sami, nebo s pomocí učitele děláte úlohy ve svém "Student booku", který musí být na závěr hodiny podepsaný a zkontrolovaný učitelem. Vždy na závěr termu tj. šestý týden se píší testy, které fungují formou "open booku" :) (tzn. s otevřenou učebnicí).

Docházka musí být splněna na 80%, což znamená, že v každém termu můžete vynechat každý předmět jednou, ale i tak bývá škola hodně tolerantní.

Co se týká učitelů, tak jsem zatím měla štěstí především na Australany a Novozélanďany. Samozřejmě tam můžete natrefit i na exotičtější kousky (Indové, Asiati atd.). To ale nemění nic na tom, že učitelé jsou pohodoví a přátelští, tak jak tu bývá zvykem, a je jim dobře rozumět.

"Trochu" horší už je to se složením studentstva. Například na jednom předmětu jsem tvořila výjimku společně s Polkou a Brazilkou mezi samými Asiaty (40 lidí ve třídě :). Někdy se dá ale natrefit na velice vybrané kousky. Mezi spoustou načinčaných asijských hošíků musíte občas přemýšlet, zdali je to hošík, nebo dívenka.
Na škole také funguje recepce a studentské oddělení, které vám se vším ochotně pomůže. Škola vlastní i malou cestovní kancelář, kde můžete zakoupit zvýhodněné studentské letenky.

Na závěr bych měla zhodnotit přínos školy. Kvalita školy je podle mého názoru dobrá a velice užitečná věc na této škole je, že tu můžete získat certifikát Galileo (počítačový rezervační systém letenek). Na druhou stranu je na škole závislý náš pobyt v Austrálii, takže je to částečně nutnost.

Oficiální stránky školy najdete TADY.

Možná byl tento článek pro někoho nudný, ale doufám že pro někoho snad užitečný.
Kdyby jste měli ještě nějaké otázky, tak napište do komentářů a já je ráda zodpovím.



A ještě na úplný závěr jsem chtěla dodat, že ještě žiju a mám se dobře SmiliesFTW.com.

8 komentářů:

  1. To je fajn, jen piště i o škole podrobné věci, všichni co se tam chystají, na tyto informace čekají a pomůžou jim, jak s výběrem školy tak ostatního...užívejte si života a přírody....v Evropě-doma je tma,zima a smog a na každém rohu problémy...(i když u Vás povodně nebo ohně)... i tak je to dole lepší....L.

    OdpovědětVymazat
  2. prosím, osvětlete mi podrobněji ten certifikát Galileo, peoč je nutný....díky Libuše

    OdpovědětVymazat
  3. ahoj! moc dekuji za tuto informaci jak uz to tu vyse nekdo napsal my co se tam chytame na toto cekame! Chtela bych se zeptat, jestli to dobre chapu tak za ten rok musis zaplatit tedy 4x tech 1300 dolaru ano?
    Take bych se te chtela zeptat pres jakou agenturu jsi tu skolu vybrala, jestli jsi musela delat nejake prijimacky a take pres jakou agenturu jste jeli uplne poprve do Australie?
    (My bychom radi dostali ty partnerska viza,ale bohuzel nemame asi dost dukazu ohledne spol. ziti atd..)
    A jeste zda je tento kurz jeden z tech levnejsich nebo naopak? (slysela jsem ze nejlevnejsi jsou bussines kruzy)
    Budu moc rada za odpoved.
    Drzim pesti at se dari nadale moc fajne!
    Irena

    OdpovědětVymazat
  4. Romčo, zírám, jako blázen, první letošní příspěvek a od TEBE???!!! Vojtík vyhrožoval, že nám jednou něco napíšeš, ale už dávno jsme přestali doufat a ty teď takhle překvapíš! Velký dík i za tu poslední zcela vyčerpávající větu! :-D Mějte se tam i nadále fajn, vy bando, držíme palečky a pozdravujeme všichni, pááá.

    OdpovědětVymazat
  5. Pro Libuši: Certifikát Galileo není nutný :), ale může se ti jednou hodit, jestli plánuješ pracovat v cestovním ruchu. Jak už sem zmínila, jedná se o počítačový rezervační systém, který umožňuje cestovkám rezervaci letenek, hotelů a přístup ke spoustě informací ohledně cestování.

    Pro Irenu: S tím placením to chápeš dobře a je to přesně tak. Školu sem si vybrala přes agenturu Information Planet, s kterou sme sem také přijeli. Školu platím vždy přes agenturu, což má i svou výhodu, jelikož agentura ti dá 50 AUD slevu a ještě malý dáreček :). Žádné přijímačky se dělat nemusí, prostě zaplatíš a studuješ. Jo a co se týká ceny tohoto kurzu, tak bych řekla, že je to asi jeden z těch levnějších, i když máš pravdu, že ty business kurzy bývají možná o něco levnější, ale to si nejsem jistá, protože já sem nechtěla studovat business. No a k těm dependant vízům, je to složitý proces, co ti budu povídat. My sme na ně chtěli odcestovat už z Čech, ale odradili nás, že máme málo dokumentů, tak sme o ně požádali tady po půl roce a dali nám je, i když sme o moc víc dokumentů k předložení neměli. Tak taky držim pěsti, ať vám to vyjde!

    Pro Pěvušku: ty potvůrko, hele nech si toho, joooooo :)))))!

    OdpovědětVymazat
  6. Ahoj, skvělej blog a spousta zajímavých informací.
    Taky chceme s přítelem zkusit ty dependant visa, tak jsem zvědavá jak to půjde.
    Může se prosím zeptat jaké dokumenty jste potřebovali abyste dependant visa dostali?
    My toho asi taky moc mít nebudem, tak se docela obávám, že nám to neprojde:-(
    Moc děkuju za info.
    Hodně štěstí
    Mirka

    OdpovědětVymazat
  7. Mirka:
    něco najdeš tady:

    http://australie.informationplanet.cz/viza-do-australie/viza-pro-partnery/

    A my jsme o tom psali tady:

    http://zaustralie.blogspot.com/2010/03/o-praci-skole.html

    To byla naše první žádost o dependanty a to bylo nejdrsnější. Při druhé žádosti už to bylo celkem v pohodě. Jen jsme dodali nasbírané dokumenty co se nám nahromadili v Austrálii (pošta na společnou adresu, nájem...)

    Každopádně ať je to se vztahem jak chce a můžete spolu být třeba 20 let, tak nejdůležitější ze všeho je společná adresa !!! Tzn. příchozí pošta na společnou adresu, společné faktury apod...

    Držím palec!

    OdpovědětVymazat
  8. Ahoj chtel bych se zeptat na potrebnou uroven anglictiny pro studium na odbornych skolach. Jsem uz rok na Novem zelandu a premyslim ze bych odletel studovat, ale jsem trochu zmateny protoze nevim jestli je potreba pred odbornou skolou mit certifikat z anglictiny, spoustu lidi psalo a rikalo ze studium anglictiny neni az tak prinosne a je docela drahe. Jeste mam jednu otazku ktera je stale omyvana dokola, ale prosim mohli byste mi napsat jestli s 20 hodinami prace jste schopny pokryt vsechny naklady a i treba lepsi bydleni? Dekuji mockrat snad napisete moc by mi to pomohlo:).

    OdpovědětVymazat